Яка має бути цегла?

Дуже важливо знати, що для облицювальної цегли неприпустимі будь-які тріщини, відколи, вапняні «зерна», плями і т.п. Якщо ж такі дефекти присутні, то головне, щоб вони не були видні з відстані в 10 метрів при денному світлі. Найбільший «ворог» лицьової цегли - це вапняні включення («зерна»).

Справа в тому, що при виготовленні цегли в глиняну суміш, яка складає основу керамічної цегли, зазвичай додають трохи ретельно перемеленого вапна. Якщо вапно змолоти не до кінця, в «тілі» цегли виявляються невеликі шматочки вапна, які при попаданні на них води розбухають і руйнують цеглу зсередини. Зовнішній вигляд облицювальної цегли також безнадійно псується - через що утворюються розколи, цеглина стає нерівною, «рябою». Приховати ці відколи штукатуркою або шпаклівкою не вийде. В кінці-кінців, потрібно буде будувати стіну наново. ДСТУ чітко встановлює не тільки зовнішній вигляд облицювальної цегли, але і його геометричні розміри. Так, за довжиною відхилення від стандарту не повинні перевищувати 4 мм, по ширині цегла не може відрізнятися від зразка більш ніж на 3 мм.

Що ж робить лицьову цеглу такою зручною для зовнішньої обробки стін і фасадів? У першу чергу - розмаїття кольорів та фактур. Облицювальна цегла буває з хвилястим рельєфом, під кору дерева, під старовину, з щербинами і т.п. Фасонна облицювальна цегла відрізняється великим вибором форм - напівкругла, радіусна, скошена й т.д. Поява фактурної цегли в значній мірі полегшила працю будівельників - тепер при спорудженні будівлі, що має скошені або напівкруглі кути, незвичайні арки або обрамлення вікна, їм більше не потрібно різати цеглу стандартного розміру електропилкою.

Міцність облицювальної цегли, як і будь-якої іншої, позначається буквою «М», поряд з якою стоять цифри, що позначають межу навантаження в кілограмах, яку може витримати один квадратний сантиметр матеріалу. Для будівництва невеликого 2-3-ох поверхового заміського будинку цілком підійде цегла М100 або навіть М75. Для будівництва та облицювання багатоповерхових будівель можуть використовуватися цеглини, міцність яких досягає М1000.

Будівництво стін з облицювальної цегли повинно починатися не нижче 50-70 см. від поверхні землі. Інакше вони будуть тягнути в себе вологу від снігу та землі. Крім того, щоб уникнути капілярного підсосу вологи з фундаменту, треба влаштувати горизонтальну гідроізоляцію. Зараз використовують руберойд, гідростеклоізол або інший гідроізоляційний матеріал.